zapsaný spolek
Svaz potápěčů Moravy a Slezska, z.s., Horská 12, 616 00 Brno,                Sekretariát: Štefánikova 9a, 602 00 Brno, sekretariat.spms@svazpotapecu.cz
spcrspmscmas
zpět
10.11.2017

Brněnská žaba - uzávěrka příspěvků prodloužena do 19.11.2017

Své fotografie do " Brněnské žaby " můžete odesílat až do 19.11.2017. 

 


6.11.2017

Nemo trophy 2017

NEMO TROPHY 2017 – ZLÍN HOSTIL MISTRY SVĚTA V PLOUTVOVÉM PLAVÁNÍ

 

O víkendu 4. - 5. listopadu proběhl na zlínském 50-ti metrovém bazénu tradiční mezinárodní závod v ploutvovém plavání (PP) a rychlostním potápění (RP) NEMO TROPHY 2017.

Akce se konala v Městských lázních Zlín a byla podpořena Fondem mládeže a tělovýchovy města Zlína a Zlínského kraje.

Více než stovka sportovců z 15 klubů a čtyř zemí vytvořila silnou konkureční atmosféru, obzvláště když startoval současný mistr světa a držitel několika světových rekordů Ádám Bukor z Maďarska, který předvedl nejlepší výkon závodu dle bodovaných tabulek v disciplíně 800PP.    Dále je třeba vyzdvihnout výkony mistra světa a medailisty letošních Světových her Jakuba Jarolíma , který získal prvenství v disciplínách 100RP,200RP a 400RP (plavání s lahví pod vodou). Ve sprintech dominoval Martin Mazač z Nového Jičína.

Mezi ženami zazářila polská závodnice Zuzana Rzepka, která ve svých sedmi startech nepoznala porážku a stala se spolu s Jakubem Kovaříkem nejlépe bodově hodnoceným juniorským závodníkem. Je potřeba také zmínit výkon finalistky Světových her Zuzany Svozilové z Olomouce, která na na tratích 800PP a1500PP neměla konkurenci a na 400PP skončila druhá.

Nejlepším klubem soutěže se stala Laguna Nový Jičín a získala NEMO Trophy - pohár věnovaný klubem NEMO Zlín.Za Lagunu Nový Jičín pohár převzala trenérka Simona Klapcová.

Nejlepší výkony za zlínský klub předvedli Daniel Polášek, který na 400PP získal zlatou medaili, dále Monika Hamšíková  vybojovala stříbrnou (100bifi) a bronzovou medaili (50bifi) a Kneifelová Adéla dvě bronzové  v disciplínách 50RP a 800PP. Nejlepším juniorem zlínského klubu je Jan Janásek, který vybojoval s velkým osobním rekordem 2.místo na trati 800PP a na 1500PP byl třetí.


30.10.2017

ZÁKLADNÍ NEODKLADNÁ RESUSCITACE A AUTOMATIZOVANÁ EXTERNÍ DEFIBRILACE DOSPĚLÝCH

Materiál pro výcvik ( instruktory ) ale nejen pro ně.


30.10.2017

Základní neodkladná resuscitace dospělých s použitím AED

Materiál pro výcvik ( instruktory ) ale nejen pro ně.


11.10.2017

Školení instruktorů 7.-8.10.2017 ve Svobodných Heřmanicích

ŠKOLENÍ INSTRUKTORŮ 2017

 

Svaz potápěčů Moravy a Slezska uspořádal školení instruktorů SPČR. Konalo se o víkendu 7. a 8. října na potápěčské základně ve Svobodných Heřmanicích pod taktovkou hlavního organizátora J. Jahnse. V rámci zaměstnání zaměřeného na poskytování neodkladné první pomoci se účastníci školení mimo jiné seznámili s obsluhou automatických defibrilátorů (AED), na jejichž používání při záchraně je kladen rostoucí důraz. Zazněly rovněž prezentace k tématům jako jsou dekompresní postupy, potápěčské nehody a nemoci, standardy CMAS/SPČR a výcvik zájemců z jiných výcvikových systémů nebo konstrukce a fungování potápěčské dýchací techniky. Na zatopeném lomu proběhla praktická část školení, ve které si instruktoři hladce poradili s řešením simulované krizové situace. 


9.10.2017

Zlínští mladí ploutvaři dovezli 9 zlatých medailí

Fantastická zlatá jízda mladých ploutvařů na světovém setkání mládeže v Maďarsku

Ve dnech 7.-8. října 2017 se konal již 4. ročník World Meeting of Young finswimmers v maďarském Kecskemétu.

Nemo Zlín vyslalo ze svých řad dva mladé závodníky Kryštofa Bursu(kategorie chlapci 10-11let) a Jana Janáska (kategorie chlapci 14-15 let). 

Kryštof Bursa , držitel Ceny primátora v kategorii mládeže, si ve svých šesti startech odnesl šest zlatých medailí a v disciplíně 400 bifi překonal český rekord. Jan Janásek plaval ve třech startech a také získal tři zlaté medaile.

Devět startů a devět zlatých medailí - velké díky patří trenérům Petrovi Polišenskému a Ivo Lorencovi  


23.9.2017

Pozvánka a propozice - Brněnská žaba 2017

SVAZ      POTÁPĚČŮ    ČESKÉ     REPUBLIKY

 SVAZ      POTÁPĚČŮ   MORAVY  A  SLEZSKA

 Pořadatel:     Potápěčský  klub  Geofyzika  Brno                 

 

 

POZVÁNKA

na soutěž Mistrovství ČR ve fotografování pod vodou

 

 

BRNĚNSKOU ŽABU 2017

a setkání potápěčů na závěr sezóny

 

které se koná dne 02. 12 . 2017 v 17.00 v Hotelu Kozák, Horova 30, 616 00 Brno - Žabovřesky.  Ubytování, plánek, informace na www.hotelkozak.cz

 

 

Program:               17.00                     výstavka prací

                              18.00                     slavnostní zahájení

                              18.05                     promítání digitální foto Brněnská  žaba

                              18.30                     promítání filmů a videopořadů

                              20.30                     vyhlášení vítězů soutěží Brněnská žaba                              21.00                     volná zábava

 

 

 

Propozice soutěže Brněnská Žaba, konané dne 02. prosince 2017:

 

1.  Pořadatelem soutěže je Svaz potápěčů Moravy a Slezska,  Potápěčský klub   Geofyzika.

2.   Kategorie 5b  zařazena do seriálu Mistrovství ČR ve fotografování pod vodou

3.  Soutěž je otevřena široké veřejnosti, amatérům i profesionálům.

4.  Téma - podvodní fotografie,  film a video.

5.  Soutěží se v kategoriích (při minimálním počtu čtyř účastníků v každé kategorii):

     a) video

        video -  VHS, CD -R, DVD –R ( AVI, DIVX)

          Ve všech uváděných dílech musí převažovat záběry pod vodou, délka max. 20 minut. Autor je povinen uvést celkovou délku díla a délku záběrů pod vodou, v případě nosičů DVD formát záznamu !

     

      b) této kategorie se účastní pouze autoři z ČR

          Soubor čtyř snímků s tématy: 1) širokoúhlý záběr bez potápěče

2) širokoúhlý záběr s potápěčem

3) makro

4) záběr živočicha.

         Každý autor zašle po jednom digitálním snímku ke každému tématu. Soubory musí být JPG v rozlišení 1772 x 1181 (10x15 cm na 300 dpi). Soubor označte jménem autora a číslem tématu (např. Novák Josef 01, Novák Josef 02 atd.) Snímky zašlete na CD nebo mailem na adresu pwagner@tiscali.cz včetně vyplněné přihlášky. Tato témata odpovídají stanoveným tématům pro MS ve fotografování pod vodou a nebudou se pro následující roky měnit.

 

            c) fotografie –

                                    I.   sladká voda   

                             II.  slaná voda

                             III. bazén

                             IV. makro

                            Fotografie barevné i černobílé, minimálně 18 x 24 cm, doporučen matný povrch. Na zadní straně fotografie musí být uvedena kategorie, název snímku, jméno a adresa autora.

 

d) diapásma - audiovizuální program o max. délce 12 minut, minimálně 30% snímků musí být  nafotografováno  pod  vodou.

 

   V každé kategorii může jeden autor získat pouze jedno hodnocené umístění na 1. - 3.místě.   

   Autoři nejsou omezeni počtem zaslaných soutěžních příspěvků. Manipulační poplatek za každou zaslanou fotografii, video. diapásmo a MČR činí 50,- Kč. Tento poplatek je možno uhradit bankovním převodem nebo v hotovosti na pokladně při přejímce fotografií nebo před zahájením, či po skončení soutěže. Bankovní spojení: Česká spořitelna, a.s., Brno, pobočka  Kounicova 4, číslo .účtu: 1342172309, kód banky 0800, VS 20112010. Na přihlášce uvést : platbu jsem poukázal dne …., v celkové částce … Kč, nebo platbu provedu v hotovosti při předání děl.

    Z hodnocení budou vyřazena všechna díla již uvedena na předchozích soutěžích  Mistrovství ČR a Brněnské žaby . Všechna díla shlédne porota složená ze zástupců klubů a odborníků, jmenovaná Presidiem Svazu potápěčů Moravy a Slezska, která  provede předvýběr pro veřejnou projekci. Zaslané práce bude možno vyzvednout pro mimobrněnské účastníky po soutěži, případně budou zaslány poštou na náklady autora. Účastníci soutěže z Brna a okolí si vyzvednou svá díla další dny po soutěži v dohodě s pořadateli.  Pověříte-li někoho k vyzvednutí Vašeho příspěvku, nezapomeňte ho vybavit Vaší plnou mocí. Přihlášením se do soutěže autor vítězného díla CENY DIVÁKA dává toto dílo k dispozici pořadatelům a souhlasí s jeho použitím při propagaci soutěže BRNĚNSKÁ ŽABA  Soutěžní příspěvky, nevyzvednuté ve lhůtě do 30 dnů od skončení soutěže, budou uloženy v archivu pořadatele.

 

Ceny soutěže:

  

1. -3. místo z  každé kategorie je spojeno s finanční odměnou.

CENA DIVÁKA - pohár vítěze, věcná cena a finanční odměna.

 

Ceny, nevyzvednuté ve lhůtě do 30 dnů od skončení soutěže, propadají ve prospěch pořadatele.

 

UZÁVĚRKA 07.11.2011 !!!

 

Práce zašlete na adresu:                Sekretariát SPMS

                                                        Štefánikova 9a

                                                         602 00 Brno

                         

nformace na tel. č. 776 770 957, 602 703 672

nebo na e-mailové adrese: pwagner@tiscali.cz


27.7.2017

Chci se potápět, co mám udělat?

Chci se zsčít potápět. Co mám udělat?

 

CO BYSTE MĚLI VĚDĚT

 

Chcete se potápět, a nevíte jak na to? Pak právě vám mohou přijít vhod informace o tom, co zájemcům o rekreační potápění s dýchacím přístrojem nabízí výcvikový systém CMAS/SPČR prostřednictvím kvalifikovaných instruktorů. Obecné seznámení s naším výcvikovým systémem najdete na tomto webu v článku "Pojďte se s námi potápět!" umístěném v sekci "přístrojové potápění". 

 

Je potápění nebezpečné? Na rovinu - potápění je potenciálně nebezpečná činnost, protože pobyt pod vodou se odehrává v člověku nepřirozeném prostředí, které přináší četná omezení, spojená s působením fyzikálních zákonů ovlivňujících lidský organizmus i psychiku. Míru rizika však lze vhodnými prostředky upravit na přijatelnou úroveň. Těmito prostředky jsou absolvování potápěčského výcviku v odpovídající kvalitě a rozsahu, striktní dodržování bezpečnostních pravidel a odpovědné získávání zkušeností.

Potápění není adrenalinový sport:  Pro zanícené příznivce dobrodružných zážitků sice tyto řádky mohou znamenat zklamání, ale nedá se nic dělat - veškeré potápění je vždy zapotřebí pečlivě a odpovědně plánovat s ohledem na základní kritérium, a tím je zcela jednoznačně bezpečnost. 

Bude získaná kvalifikace platit i v cizině? Ano, potápěčské kvalifikace CMAS jsou mezinárodně platné, jedná se o celosvětově uznávaný výcvikový systém.

Jak se přihlásit? Můžete využít např. nabídku "Vyberte si instruktora" na stránkách www.cmas.cz, kde získáte kontakt na některého z našich instruktorů v místě vašeho bydliště či působiště nebo jejich blízkosti, případně využít doporučení někoho, kdo už výcvik absolvoval v konkrétní potápěčské škole nebo klubu.

 

Ponor na zkoušku

Chtěli byste to zkusit, ale zároveň si nejste jistí, jestli se vám potápění s přístrojem na zádech bude opravdu líbit? Rozhodování vám může usnadnit ponor na zkoušku. Nejedná se o skutečný výcvik, čeká vás jen stručné poučení, po kterém následuje krátký nenáročný ponor v doprovodu instruktora. Pokud přitom dospějete k závěru, že přístrojové potápění pro vás není "to pravé ořechové", tak do budoucna ušetříte minimálně čas a peníze. Ponor na zkoušku představuje pouze užitečnou nabídku pro nerozhodnuté, jakousi ochutnávku, a jeho absolvování není podmínkou pro přihlášení do výcviku.

 

Malý slovník pojmů

Před dalšími informacemi  je zapotřebí seznámit se s některými základními pojmy používanými v souvislosti s potápěčským výcvikem.

Instruktor: Osoba s kvalifikací, která ji opravňuje organizovat, vést a provádět potápěčský výcvik po teoretické i praktické stránce a úspěšným absolventům tohoto výcviku udělit potápěčskou kvalifikaci.

Cvičenec: Osoba, která se účastní výcviku za účelem získání zvolené potápěčské kvalifikace (používají se též pojmy student nebo frekventant).

Výcvikové standardy: Závazné předpisy, jimiž se při výcviku musí řídit všichni jeho účastníci. Základem jsou výcvikové a bezpečnostní směrnice SPČR v platném znění a osnovy výcviku pro jednotlivé kvalifikační stupně (pokud se s těmito základními standardy chcete seznámit podrobněji, najdete je na tomto webu v sekci "přístrojové potápění - dokumenty").

Chráněný vodní prostor: Rozumí se jím vodní prostředí s malou hloubkou, v němž je instruktor schopen neustále dohlížet na cvičence a v případě nebezpečí okamžitě zasáhnout. V praxi se nejčastěji jedná o bazén, ale může jít i o mělkou zátoku s dobrou viditelností. 

Volná voda: Vodní prostor, který nelze považovat za chráněný, má dostatečnou hloubku k řádnému procvičení předepsaných úkonů a po celou dobu umožňuje přímý výstup na hladinu.

Hloubky: Pro účely výcviku rozdělujeme hloubky na malé - do 10 m, střední - od 10 do 30 m a velké - přes 30 m.

Ponor: Pro výcvik i pro další evidenci potápěčské činnosti ve volné vodě se ponorem rozumí pobyt pod vodou s dýchacím přístrojem v trvání nejméně 15 minut.

Základní výstroj: Potápěčská maska, ploutve a dýchací trubice (šnorchl). Vžilo se pro ni také označení ABC.

 

Kurz Potápěč CMAS P1

Základní kvalifikací ve výcvikovém systému CMAS je Potápěč CMAS P1 (můžete se setkat také s označeními Potápěč CMAS s jednou hvězdou, Potápěč CMAS P* nebo jen CMAS P1 či CMAS P*).

Držitel kvalifikace Potápěč CMAS P1 je charakterizován jako samostatný potápěč oprávněný k potápění ve volné vodě s dýchacím přístrojem na stlačený vzduch spolu s držiteli stejné a/nebo o třídu vyšší (Potápěč CMAS P2) kvalifikace do hloubky maximálně 20 m a v doprovodu osob s kvalifikací vedoucího potápěče (Potápěč CMAS P3) nebo instruktora také do hloubek přes 20 m.

Od kolika let? Do výcviku na kvalifikaci CMAS P1 se můžete přihlásit od 14 let. Jestli vám ale ještě nebylo 18, budete potřebovat písemné svolení rodičů (popřípadě jiného zákonného zástupce).

Co už musím umět? Pro přijetí do výcviku musíte být schopni předvést, že bez základní potápěčské výstroje nebo jiných pomůcek uplavete 200 m (libovolným způsobem; časový limit není stanoven) a že se dokážete udržet 5 minut na hladině (šlapáním vody a/nebo splýváním).

Jaké jsou zdravotní podmínky? Všichni zájemci o účast ve výcviku musí předložit lékařské potvrzení, že jsou po zdravotní stránce schopni přístrojového potápění. Toto potvrzení vám může vystavit praktický lékař, u kterého jste registrovaní.

Budu potřebovat vlastní výstroj? Obvykle je vyžadováno vybavení vlastní základní výstrojí (ABC), tzn. maskou, ploutvemi a dýchací trubicí (šnorchlem). S nákupem výstroje se však neukvapujte (viz níže uvedené užitečné tipy).

Kolik času mi kurz zabere? Výcvik na CMAS P1 vyžaduje okolo 50 hodin čistého času; celková doba trvání kurzu pak záleží na jeho organizaci, intenzitě, a také na tom, jaké dělají cvičenci pokroky. V závislosti na právě uvedeném tedy váš výcvik může trvat několik dní, několik týdnů, ale také několik měsíců.

Co mě v kurzu čeká? Čekají vás výuka teorie a praktický výcvik. V teorii se seznámíte s bezpečnostními zásadami, se základy potápěčské fyziky, s vlivem pobytu pod vodou na lidský organizmus, s fungováním potápěčské výstroje a její údržbou. V rámci praktického výcviku se naučíte bezpečně a efektivně používat potápěčskou výstroj. Při výuce teorie i při praktickém výcviku je kladen zásadní důraz na prevenci potápěčských nehod.

Budu se muset hodně učit? Zvládnutí teorie na CMAS P1 nevyžaduje zvláštní úsilí ani když nejste vyloženě studijní typ. Instruktoři dodržují osvědčené pedagogické zásady spočívající v postupu od známého k neznámému, od jednoduššího ke složitějšímu včetně přiměřenosti objemu učiva probíraného v jednotlivých lekcích a individuálního přístupu k cvičencům podle aktuálního stavu jejich schopností.

Co mě čeká ve vodě? Praktický výcvik probíhá podle stejných zásad. Začíná v chráněném vodním prostoru se základní výstrojí a s postupným přechodem na používání kompletního vybavení. Po zvládnutí potřebných dovedností včetně postupu při řešení krizových situací následuje výcvik s dýchacím přístrojem ve volné vodě. Zde vás čeká nejméně 5 ponorů s instruktorem, z toho minimálně 3 do malých hloubek a nejméně 2 do hloubek 15 - 20 m. 

 

Užitečné tipy

Neotálejte s návštěvou lékaře: Bez lékařského potvrzení vaší způsobilosti k potápění to opravdu nejde. Pokud byste měli smůlu a váš zdravotní stav neumožňoval přijetí do výcviku, bylo by pro vás určitě lepší vědět to předem.

Nebojte se zeptat: Snažte se mít od začátku jasno v tom, na co všechno máte v kurzu nárok, jaká máte práva a jaké jsou vaše povinnosti. Pokud vám něco nebude jasné, ptejte se. To ostatně platí po celou dobu kurzu; výcvikové směrnice výslovně hovoří o právu cvičence vyžádat si nové vysvětlení v případě, že neporozuměl výkladu.

Neukvapujte se s nákupem výstroje: Ne každá výstroj nabízená v běžné obchodní síti včetně prodejen sportovních potřeb se k potápění skutečně hodí, i když na pohled tak může vypadat. Vždy proto dejte na doporučení vašeho instruktora, vyhnete se tak zbytečným výdajům. Jestliže nějakou výstroj už vlastníte, požádejte instruktora o posouzení, zda její používání bude vhodné a bezpečné.

 

Kurz Potápěč Junior SPČR

Pro zájemce o potápění mladší 14 let je ve Svazu potápěčů ČR k dispozici alternativa v podobě národní kvalifikace Potápěč Junior SPČR, která opravňuje k potápění ve volné vodě s dýchacím přístrojem na stlačený vzduch do malých hloubek v doprovodu držitele kvalifikace nejméně Potápěč CMAS P2 za předpokladu, že tímto potápěčem bude zákonný zástupce doprovázeného, nebo tímto zákonným zástupcem pověřená osoba. Výcvik na tuto kvalifikaci je přístupný zájemcům od 12 let.

Další vstupní požadavky se shodují s podmínkami přijetí do výcviku na kvalifikaci CMAS P1. Nároky na cvičence po stránce vědomostí a dovedností jsou oproti CMAS P1 přiměřeně sníženy. Po absolvování celkem 10 ponorů ve volné vodě a dovršení věku 14 let se držitel kvalifikace Potápěč Junior SPČR může přihlásit k doškolení a přezkoušení na kvalifikační stupeň CMAS P1, jehož získání touto cestou je díky již osvojeným vědomostem a dovednostem velmi snadné.

JAK DÁL S JEDNOU HVĚZDOU

 

Dosažení kvalifikace Potápěč CMAS s jednou hvězdou (CMAS P1) je dobrá zpráva jak pro vás, kteří jste nyní držiteli mezinárodně platné a časově neomezené potápěčské licence, tak pro náš výcvikový systém, na jehož konto přibyl další vycvičený potápěč.

Samotné "papíry na potápění" z vás však ještě dobrého potápěče nedělají, stejně jako čerstvý řidičák ještě z nikoho neudělal dobrého řidiče. Dobrým potápěčem se stanete až díky praxi ve volné vodě spojené s prohlubováním dovedností získaných při výcviku a s odpovědným nabýváním zkušeností.

Uvažujete pro budoucnost o zvýšení potápěčské kvalifikace? Do výcviku na kvalifikační stupeň Potápěč CMAS P2 se můžete přihlásit, pokud vám bylo 15 let a máte za sebou nejméně 20 ponorů ve volné vodě, zaznamenaných v potápěčském deníku (do této sumy se počítají všechny ponory, tedy včetně těch, které jste absolvovali v rámci výcviku na jednu hvězdu).

Kromě výcviku na hlavní potápěčské kvalifikace (CMAS P1, -P2, -P3) nabízí výcvikový systém CMAS/SPČR možnost získat také oprávnění k potápěčským aktivitám, jejichž bezpečné zvládnutí vyžaduje speciální přípravu. Celá řada těchto specializačních kurzů je přístupná již pro držitele kvalifikace CMAS P1 a najdete je na konci této stati i se stručnou charakteristikou.

A nyní užitečná připomenutí (nejen) pro začínající potápěče:

Dbejte na dodržování bezpečnostních zásad. Z odborných rozborů příčin  potápěčských nehod vyplývá, že ke většině z nich dochází vinou samotných potápěčů v důsledku lehkomyslného přístupu, zejména podceňováním konkrétních podmínek ponoru a přeceňováním vlastních schopností.

Nepotápějte se sami. Zásada potápění v buddy týmech (dvojicích nebo trojicích) vychází z léty prověřeného předpokladu mimořádně nízké pravděpodobnosti, že pod vodou či na hladině postihne ve stejné chvíli oba dva (všechny tři) potápěče stejný problém. To v případě potřeby umožňuje účinnou vzájemnou podporu a pomoc.

Ponory pečlivě plánujte. Nikdy nezapomínejte na rezervu dýchacího média pro případ nenadálé situace. Důvod je nasnadě, voda se nedá dýchat!

Ujasněte si, co od potápění očekáváte, s jakou intenzitou se mu chcete a můžete věnovat, kolik času a prostředků do něj hodláte investovat. Tato rozvaha vám pomůže při rozhodování, zda získaná kvalifikace je pro vás dostačující, nebo časem budete usilovat o její zvýšení. Uvedené mějte na zřeteli i při pořizování výstroje. Chystáte-li se na potápění výhradně v teplých mořích, pak vystačíte s lehčím a levnějším vybavením. Naopak, máte-li v úmyslu celoroční potápění v našich podmínkách, musí tomuto účelu odpovídat i vaše výstroj z hlediska tepelné ochrany a spolehlivosti při používání v chladných vodách.

S novou výstrojí opatrně. Pokud se začínáte potápět s jinak uspořádanou či odlišnou výstrojí než na jakou jste byli dosud zvyklí, nezapomeňte si nejdříve osvojit její používání za příznivých podmínek, ideálně pod dohledem instruktora nebo alespoň zkušeného potápěče. Vynechání tohoto postupu bylo již příčinou nejedné nehody.

Používejte potápěčský deník. Všechny ponory si zapisujte, tyto záznamy slouží nejen k osobní evidenci potápěčské činnosti, ale také jako její doklad při každém zvyšování kvalifikace.

 

Na závěr ještě slíbený přehled specializačních kurzů přístupných pro držitele CMAS P1:

Potápění s nitroxem (Basic Nitrox Diver) - specializační kurz zaměřený na osvojení specifik a zásad potápění s dýchací směsí obsahující více kyslíku než stlačený vzduch, která umožňuje příznivější průběh ponoru z hlediska dekompresní problematiky. Kurz je vhodný zejména pro potenciální zájemce o technické potápění.

Potápění v suchém obleku (Dry Suit Diver) - specializační kurz orientovaný na bezpečné potápění v suchém obleku, které je v celé řadě ohledů náročnější než potápění v klasickém neoprénu.

Vysokohorské potápění (Altitude Diver) - specializační kurz věnovaný odlišnostem potápění ve větších nadmořských výškách s přihlédnutím zejména k nutnosti úpravy dekompresních postupů.

Podvodní archeologie (Archaeology Diver) - specializační kurz zaměřený na vyhledávání, rozpoznávání a dokumentaci historických artefaktů na dně moří i sladkých vod.

Vrakové potápění (Wreck Diver Level 1) - specializační kurz mající za cíl vštípit absolventům základy vrakového potápění. Podmínkou přijetí je předchozí potápěčská praxe v rozsahu nejméně 10 ponorů ve volné vodě.

Potápění s boční konfigurací (Sidemount Diver) - specializační kurz zaměřený na výcvik s výstrojí uspořádanou tak, aby umožňovala nesení lahví se zásobou dýchacího média po bocích potápěče. Kurz je mimořádně vhodný pro potenciální zájemce o technické potápění. Podmínkami přijetí jsou věk minimálně15 let a potápěčská praxe v rozsahu nejméně 20 ponorů ve volné vodě.

... A ještě pro úplnost:

Poskytovatel kyslíku (Oxygen Provider) - specializační kurz zaměřený na podávání kyslíku v rámci první pomoci je přístupný zájemcům od 12 let. Účast je podmíněna pouze znalostmi základů laické resuscitace, potápěčská kvalifikace se nevyžaduje.

CÍL: PLNĚ VYCVIČENÝ POTÁPĚČ

Jako plně vycvičený potápěč je výcvikovým standardem definován držitel kvalifikace Potápěč CMAS P2. Tato kvalifikace opravňuje k potápění ve volné vodě s dýchacím přístrojem na stlačený vzduch spolu s držiteli stejné (Potápěč CMAS P2) kvalifikace do hloubek přes 20 m a s držiteli kvalifikace CMAS P1 do hloubky maximálně 20 m. Jako zákonný zástupce nebo jím pověřená osoba je také oprávněn k potápění s držiteli kvalifikace Potápěč Junior SPČR do malých (max. 10 m) hloubek.

Vstupními požadavky pro přijetí do výcviku, který lze absolvovat od 15 let, jsou kvalifikace CMAS P1, platná lékařská prohlídka a potápěčská praxe. Ta v době ukončení kurzu na CMAS P2 musí zahrnovat nejméně 20 ponorů s dýchacím přístrojem ve volné vodě (do tohoto počtu se započítávají všechny ponory včetně těch, které potápěč absolvoval při výcviku na CMAS P1 či které vykoná v průběhu kurzu na CMAS P2).

Bude více učení? Ano, bude. Hodláte přece získat kvalifikaci plně vycvičeného potápěče! Tomu musí odpovídat i vaše vědomosti; teoretickou výbavu, kterou si přinášíte z výcviku na jednu hvězdu, je třeba prohloubit na požadovanou úroveň a doplnit ji nadstavbou. Ta je zaměřena zejména na detailní plánování ponorů a zásady potápění v náročnějších podmínkách – do větších hloubek, za snížené viditelnosti, v noci, z plavidla a ve větších nadmořských výškách, a dále na zásady orientace pod vodou, zásady záchrany tonoucích a způsobů resuscitace včetně poskytování kyslíku v rámci první pomoci.

A ve vodě? Disciplíny, které při praktickém výcviku na dvě hvězdy musíte zvládnout, jsou přiměřeně náročnější, předepsané úkony pod vodou probíhají ve větší hloubce, avšak většinou plynule navazují na dovednosti zvládnuté v kurzu na CMAS P1. Nově se mj. naučíte používat dekompresní (signální) bójku, potápěčský kompas nebo šestici v potápění nejpoužívanějších uzlů. Pokud už některé z těchto dovedností (kompas, dekompresní bójka, noční ponor, uzly) částečně ovládáte díky své dosavadní potápěčské praxi, bude váš výcvik na dvě hvězdy probíhat mnohem snadněji.

Další specializace: Kvalifikace CMAS P2 vám také otevírá cestu k dalším specializačním kurzům kromě těch, které můžete absolvovat už s jednou hvězdou [tedy Potápění s nitroxem (Basic Nitrox Diver), Potápění v suchém obleku (Dry Suit Diver), Vysokohorské potápění (Altitude Diver), Podvodní archeologie (Archaeology Diver), Vrakové potápění (Wreck Diver Level 1), Potápění s boční konfigurací (Sidemount Diver); stručná charakteristika těchto specialit je uvedena výše v textu pod titulkem "Jak dál s jednou hvězdou"]. Se dvěma hvězdami pak můžete získat následující specializace orientované do atraktivní oblasti technického potápění:

Potápění pod ledem (Ice Diver) - specializační kurz, jehož cílem je vycvičit uchazeče pro náročný způsob potápění za extrémně nízkých teplot a bez možnosti okamžitého vynoření.

Pokročilé potápění s nitroxem (Advanced Nitrox Diver) - specializační kurz navazující na základy získané specializací Basic Nitrox Diver, jež je podmínkou pro přijetí do tohoto výcviku, který lze absolvovat od 18 let.

Potápění s trimixem (Recreational Trimix Diver) - specializační kurz zaměřený na potápění se směsí kyslík/dusík/hélium umožňující bezpečné potápění do hloubek přes 40 m, tzn. za hranice limitu pro stlačený vzduch doporučovaného právě kvůli bezpečnosti (viz též Užitečná připomenutí níže). Vstupními požadavky jsou věk od 18 let, alespoň základní kvalifikační stupeň pro potápění s nitroxem (Basic Nitrox Diver) a praxe v rozsahu minimálně 50 ponorů, z toho nejméně 10 s nitroxem.

Potápění se skútrem (Recreational Scooter Diver) - specializační kurz orientovaný na bezpečné používání podvodních skútrů je držitelům CMAS P2 přístupný od 16 let, vyžadují se také základní technické znalosti. Pokud je uchazeč držitelem některé ze specializací v technickém potápění zaměřených na využívání umělých dýchacích směsí, může rovnou aspirovat na Technické potápění se skútrem (Tec Scooter Diver).

Vrakové potápění (Wreck Diver Level 2) - specializační kurz připravující absolventy na pokročilé postupy v dané oblasti včetně průzkumu vnitřku vraků. Přístupný je od 18 let za předpokladu, že od získání kvalifikace CMAS P2  uchazeč absolvoval nejméně 45 ponorů ve volné vodě.

Jeskynní potápění (Cave Diver 1) - specializační kurz základů potápění v jeskyních je možné absolvovat od 16 let, pokud uchazeč před jeho zahájením absolvoval alespoň 25 ponorů ve volné vodě, z toho nejméně 5 nočních. Tato specializace je nezbytným předpokladem k dalšímu zvýšení kvalifikace jeskynního potápěče (Cave Diver 2).

 

Užitečná připomenutí na závěr

Neriskujte.  Ani jako plně vycvičení potápěči nezapomínejte na dodržování  bezpečnostních zásad, v tom byste naopak měli jít příkladem. Respektujte vodní prostředí jako takové i momentální podmínky vašeho ponoru. Všechny ponory pečlivě plánujte.

Odpovědně v buddy týmech. Pamatujte, že náročnost potápění je vždy nutné podřídit kvalifikaci, schopnostem a zkušenostem (nej)méně zdatného člena buddy týmu. Nepřipusťte, aby někdo kvůli vám překračoval bezpečné hranice svých reálných schopností ani se k takovému počínání nenechejte dotlačit sami. Není žádná ostuda nejít do vody, když se na to z jakékoli příčiny necítíte - rozumní kolegové to pochopí, těm druhým se raději vyhýbejte.

S hloubkami opatrně. Za hloubkové se považují ponory přes 30 m, kde se však při dýchání stlačeného vzduchu už výrazně projevuje narkotické působení dusíku, které nepříznivě omezuje psychiku i fyzické schopnosti. Proto se při potápění se vzduchem nedoporučuje překračovat hloubku 40 m. Chcete se do ní podívat? V takovém případě se jednoznačně vyplatí vaši dosavadní "maximálku" zvyšovat postupně ponor za ponorem a sledovat, co dusík pod zvýšeným tlakem provádí konkrétně s vámi. Takže ano, ale opatrně...

Univerzální rada potápěčských matadorů  je stejně prostá jako účinná a její platnost spolehlivě prověřil samotný život: Dbejte, aby s vámi vždy pod vodu šel jeden "buddy" navíc - zdravý rozum.

 

Matadorské doporučení uzavírá také celou nabídku informací a rad určených zájemcům o přístrojové potápění a začínajícím potápěčům. Končíme, protože u dvouhvězdových - plně vycvičených - potápěčů systému CMAS už lze předpokládat dostatečnou orientaci v možnostech jak potápění, tak případně dalšího kvalifikačního rozvoje.

Hodně nevšedních zážitků v úžasném světě pod hladinou!


25.6.2017

Zpráva ze zasedání VK SPČR

Zasedání VK SPČR 3/2017

Strážnice, 9. a 10. června

Červnové zasedání výcvikové komise Svazu potápěčů ČR (dále VK) se uskutečnilo za účasti J. J. Čermáka, J. Hovorky, P. Hrušky, M. Nachtigala, L. Šefce, J. Holopírka, J. Jahnse, I. Kratochvíla, A. Růžičky a V. Vrbovského. Na tomto zasedání VK bylo mj. projednáno:

 

Výcvikové akce SPČR dle ročního kalendáře (květen a červen 2017):

- Školení instruktorů SPČR pořádané SČP se uskutečnilo za účasti 22 instruktorů ve dnech 12. - 14. května na Barboře pod vedením lektorů J. J. Čermáka, M. Hatáka a J. Zetka.

- Zkoušky na instruktorské kvalifikace CMAS I1 a CMAS I2 proběhly 2. - 4. června na Barboře. Zkušební komise ve složení L. Šefc (předseda), J. Hovorka a J. J. Čermák přijala ke zkouškám 6 uchazečů, z nichž polovina nezvládla úvodní písemnou část zkoušek (zkušební testy a/nebo dk příklady). Kvalifikaci CMAS I2 získali I. Horák a P. Tuček, kvalifikaci CMAS I1 T. Fanderlik. V případě potřeby lze uvažovat o vypsání podzimního termínu zkoušek pro další uchazeče.

Potápěčské průkazy: VK schválila finální návrh aktualizovaného průkazu; v době uveřejnění tohoto příspěvku již probíhá příprava tisku. Byla zachována dosavadní koncepce, kdy je součástí průkazu deníková část. Oddělený deník pro zaznamenávání dalších ponorů bude řešen v další fázi.

Zkušební testy: V rámci inovace sborníku testů z teorie zbývá dořešit a zpracovat poslední téma, kterým je Plavidlo. 

Dekompresní tabulky:   J. Hovorka představil finální podobu nových svazových dekompresních tabulek včetně plastové verze pro praktické použití a zalaminované verze pro výuku. Výše uvedené je součástí kompletního materiálu včetně manuálu a dalších souborů. Členové VK mají nyní možnost vyjádřit event. poslední připomínky; kompletní materiál obdrží instruktoři e-mailem v průběhu IV. čtvrtletí 2017. Těmto dekompresním tabulkám a postupům bude rovněž věnována prezentace na semináři instruktorů ve dnech 25.a 26. listopadu.

Žádosti o instruktorské kvalifikační karty: Veškeré žádosti o instruktorské kvalifikační karty včetně specializačních musí být realizovány cestou oficiální objednávky; samotné zápisy ze zkoušek, školení instruktorů či jiných akcí nejsou pro účely vystavování instruktorských kvalifikačních karet dostačující. Za splnění uvedeného požadavku odpovídají organizátoři konkrétních zkoušek a školení.

Příští zasedání VK je plánováno na 22. a 23. září v Brně.

Vladimír Vrbovský                                                                                                                        předseda výcvikové komise SPČR

 


17.6.2017

Ze života klubu potápěčů Manta Znojmo

Dne 27. 5. 2017 se členové našeho klubu Manta Znojmo

, pobočného spolku SPMS, rozhodli přispět ke zlepšení životního prostředí v prostorách naší klubové vody v lomu v Hostěradicích.

Tuto vodní plochu využívají ke koupání lidé z okolí i četní rybáři, kteří si sebou nosí k vodě řadů nápojů a jídla. Některým po jejich zkonzumování přijde za těžko obaly od jídla a pití opět odnést domů a odhodí je do vody v lomu.

               Proto tento den se několik členů našeho klubu shromáždilo u vody s pytli a síťkami do kterých shromáždili nasbírané odpadky z vody.  Při této akce nashromáždili dva pytle odpadků.

               Na posilněnou na závěr akce si na ohýnku upekli klobásy a s dobrým pocitem se mohli rozjet do svých domovů   


27.4.2017

výběrové řízení na funkci předsedy SK SPČR

Výběrové řízení na funkci předsedy SK SPČR


20.4.2017

Usnesení ze shromáždění delegátů

Usnesení ze shromáždění delegátů konaného 1.4.2017


17.4.2017

MISTROVSTVÍ ČR DRUŽSTEV – 50. ROČNÍK POTÁPĚČSKÉ LIGY

MISTROVSTVÍ ČR DRUŽSTEV – 50. ROČNÍK POTÁPĚČSKÉ LIGY


11.4.2017

Zpráva z výcvikové komise

Zpráva ze zasedání výcvikové komise


9.4.2017

3. kolo MSLM v Novém Jičíně

Článek z 3. kola MSLM v Novém Jičíně

 


15.3.2017

Velmi smutná zpráva, zemřel Zdeněk Skružný


6.3.2017

1. kolo Světového poháru v PP - článek + výsledky

O víkendu 24. – 26. února se v maďarském městě Eger se konalo 1. kolo Světového poháru CMAS v plavání s ploutvemi. Na závodech se utkalo přes 450 závodníků z 21 zemí. Českou republiku na závodech reprezentovalo 67 závodníků z 13 klubů.


23.2.2017

Článek ze závodu " Žďárský Gumák "

Žďárský Gumák

ČOCHTANKLUB Žďár nad Sázavou si pro letošní sezónu přichystal nový závod pro milovníky krátkých ploutví.

O víkendu 11. – 12. února se na 25 m bazéně ve Žďáru nad Sázavou uskutečnil první ročník závodu s názvem „Žďárský GUMÁK“.  Jak už název napovídá, všechny disciplíny museli závodníci odplavat v tzv. „gumách“ (bifins). Mimo klasických tratí (50 BF, 100 BF, 200 BF) měla na závodech premiéru i trať 400 BF, která je od letošního roku zařazena na MS. Další netradiční tratě byly 25 BF a 25 RP plavané v ploutvích.

Závodů se celkem zúčastnilo 80 závodníků ze 7 klubů z celé České republiky.

Jedinou individuálně vyhlášenou tratí byl závod na 400 m BF „ O Žďárský gumák“. Vítězové v této soutěži si domů odnesli věcnou cenu – ploutve Najade Speed. Mezi muži se bedně umístili David Musil (Žďár, 3:40.22), Michal Strakoš (Olomouc, 3:58.51) a Tomáš Ullík (Most, 4:00.03). Mezi ženami po velmi těsném finiši zvítězila Monika Hamšíková (Zlín, 4:18.59), za níž o pouhých 6 setin vteřiny později dohmátla Kristýna Pončáková (Pulec Praha, 04:18.65) a třetí místo obsadily dvě závodnice se shodným časem 4:23.08; Adéla Kutílková (Pulec Praha) a Petra Polišenská (Zlín).

 

Ostatní individuálně plavané disciplíny byly vyhlášeny druhý den v tzv. čtyřboji. Kompletní výsledky včetně pořadí čtyřboje v příloze.

 

V závodu štafet na 4x50 BF zvítězilo družstvo UHLOMOST Most (1:32.78) ve složení Sedlár D., Uhlířová D., Srbová D., Ullík T. Stříbrnou medaili (1:33.21) vybojovali plavci z ČOCHTANKLUBU Žďár n. S. ve složení Dlouhý F., Přibylová V. Švomová A., Musil D. Třetí tým NEMO Zlín ve složení Polišenská P., Batík T., Polášek D., Hamšíková M. doplaval v čase 1:33.50.

 

 

 Zdeněk Přivřel


19.2.2017

Pozvánka na shromáždění delegátů 1.4.2017

            Vážení  kolegové,

 

 

 

na  základě schváleného plánu činnosti  SPMS  na rok  2017 svoláváme

na den  1.4.2017  konferenci SPMS – shromáždění delegátů,  do motorestu Solitaire

v Kocourovci.

 

 Presence bude od  9,00 hod. Zahájení  konference  v 9,30 hod.

 

Program :

 

                        Zahájení

                        Volba komisí ( mandátová,návrhová )

                        Zpráva o čínnosti za rok 2016 – I.Kratochvíl,+ předsed. komisí

                        Zpráva mandátové komise

                        Zpráva o hospodaření za rok 2016

                        Zpráva kontrolní komise

                        Diskuse

                        Přestávka

                        Projednání dotací na projekty klubů

                        Návrh rozpočtu na rok 2017

                        Diskuse

                        Projednání a odsouhlasení usnesení

                        Závěr  ( asi ve13,00 )

                        Občerstvení

 

      

Dále upozorňujeme kluby,že žádosti o dotace mohou podávat do 17.3.2017 podmínkou

je předání seznamu členů a zaplacení členských příspěvků na rok 2017.

V průběhu konference proběhne prodej Svazového materiálu za snížené ceny.

 

 

Těšíme se na setkání.

V Brně  12.2.2017                                                                 Presidium SPMS


19.2.2017

Výzva potápěčským klubům SPMS - III. díl vydáni publikace „ Co všechno neodnesl čas …“

Výzva pro kluby SPMS k předání dokumentů o klubech do III. dílu knihy Co všechno neodnesl čas.


17.2.2017

Propozice na 3. kolo MSLM v Novém Jičíně

V příloze jsou propozice na 3.kolo Moravskoslezské ligy mládeže


7.2.2017

Důležité upozornění pro kluby

Kontrolní komise důrazně upozorňuje kluby, aby uváděly přesný a úplný název svého klubu ( na www stránkách, v tisku ..... )

 

 

Vážení přátelé potápěči  -  statutární zástupci klubů.

Všechny kluby převedené na pobočné spolky jsou zapsané ve spolkovém rejstříku u krajského soudu v Brně. Vyhledejte si na stránkách JUSTICE dle názvu nebo IČ svůj klub(pobočný spolek) a dobře si zapamatujte, jak je váš klub v rejstříku zapsaný! Jen tímto způsobem je možné váš klub prezentovat na veřejnosti!! Pokud budete ve svých dokumentech uvádět jiný, pozměněný název(velikost písma, čárka za názvem apod.), dopouštíte se podvodu. To co bylo kdysi možné, dnes již nelze libovolně provádět. Každou  i minimální změnu, kterou by  jste chtěli v názvu provést, je nutno zaslat písemně na spolkový rejstřík a teprve po zveřejnění v rejstříku ji lze používat. Každá odchylka v názvu u písemného styku uvádí protistranu v omyl a je právně postižitelná. Rovněž uzavřená smlouva by z tohoto důvodu nemusela být platná.

Dávejte si na to pozor, abychom předešli nežádoucím sporům, které by mohly vzniknout z důvodu špatně napsaného názvu klubu.

Toto upozornění vzniklo na základě skutečnosti, že se již podobné případy objevuji.

Doporučujeme presidiu SPMS, aby při každé příležitosti upozorňovalo  kluby  na jednání, které není v souladu se zákonem.

 

 

                                                           Za            Miroslav  L O Š Á K  v.r.                                                                                                           předseda KK SPMS


6.2.2017

V uplynulých dvou víkendech proběhlo školení trenérů plavání s ploutvemi. (20.2.–22.2. a 3.2.–5.2.)

Svaz potápěčů Moravy a Slezska má 28 nových trenérů!

 

V uplynulých dvou prodloužených víkendech proběhlo v Novém Jičíně školení trenérů plavání s ploutvemi. (20.2. – 22.2. a 3.2. – 5.2.)

Během školení se zájemci seznámili se základy pedagogiky, pravidly plavání s ploutvemi a základy fyziologie. Část školení byla věnována i vedení sportovního tréninku a přípravy sportovní sezóny. Během školení nechyběl ani praktický nácvik plavecké techniky bez, ale i s ploutvemi, a záchrana tonoucího.

Všichni účastníci školení museli vypracovat vlastní závěrečnou práci. Představili svůj tréninkový plán na celou sezónu zaměřený na tréninkovou skupinu, se kterou na bazéně pracují. Účastníci, kteří splnili všechny předpoklady získali na závěr osvědčení TRENÉR III. třídy plavání s ploutvemi.

Celkem se školení Trenér PP III. třídy zúčastnilo 28 zájemců z pěti moravských klubů (Nový Jičín, Olomouc, Zlín, Žďár n. S. a Přerov). Takto vysoká účast nás velmi těší. Přejeme všem absolventům co nejvíce úspěchů při tréninku.

 

Foto ve fotogalerii


6.2.2017

Bezpečnostní směrnice SPČR

Bezpečnostní směrnice SPČR  v  příloze


6.2.2017

Výcvikové směrnice SPČR

Výcvikové směrnice SPČR v příloze


6.2.2017

Článek z magazínu Oceán o lomu Šífr od J.J. Dvořáčka, I.Kratochvíla a V. Vrbovského

V příloze článek z magazínu Oceán ( www.ocean.cz ) o lomu Šífr ve Svobodných Heřmanicích


3.2.2017

Seznam instruktorů CMAS - SPČR

V příloze je seznam instruktorů CMAS v SPČR


3.2.2017

Zápis ze zasedání výcvikové komise SPČR - 1/2017

Zasedání VK SPČR 1/2017

Lachtan Brno, 27. a 28. ledna

Prvního zasedání výcvikové komise Svazu potápěčů ČR ( dále VK) na břehu zamrzlé Brněnské přehrady se zúčastnili M. Haták, J. Hovorka, P. Hruška, M. Nachtigal, L. Šefc, J. Zetek, J. Holopírek, J. Jahns, I. Kratochvíl, A. Růžička a V. Vrbovský. Na tomto zasedání VK bylo mj. projednáno:

Změny ve složení VK: Na členství ve VK koncem minulého roku rezignoval D. Vondrášek z důvodu permanentního zaneprázdnění jinými aktivitami. Novým členem VK, nominovaným SČP, se stal J. Zetek.

Obnovení akreditace u MŠMT: Stávající akreditace Instruktor sportovního potápění u MŠMT platí do 20. 3. 2017 a je nutno podat žádost o akreditaci pro celý SPČR na další období. Jednáním v dané záležitost VK pověřila M. Hatáka.

Nové dekompresní tabulky: VK rozhodla o nahrazení stávajících (Bühlmannových) dekompresních tabulek jako oficiálního dekompresního předpisu SPČR jednoduššími postupy a tabulkami na bázi tabulek NOAA; předpokládané zavedení od 1. 1. 2018. Tyto postupy a tabulky budou prezentovány na letošních školeních instruktorů a v dostatečném předstihu také na webu cmas.cz.

Zkušební testy: VK pracuje na inovaci sborníku testů z teorie. Připraveny, schváleny a publikovány jsou již testové otázky z témat BS a VS, které bylo nutné vydat v předstihu, poněvadž 1. 1. 2016 nabyly účinnosti aktuální bezpečnostní a výcvikové směrnice. V současnosti probíhá připomínkové řízení v rámci VK k vypracovaným souborům otázek z témat FY, PV a NN.

Žádosti o instruktorské kvalifikační karty: Na základě upozornění ze strany sekretariátu VK připomíná, že veškeré žádosti o instruktorské kvalifikační karty včetně specializačních musí být realizovány cestou oficiální objednávky; samotné zápisy ze zkoušek, školení instruktorů či jiných akcí nejsou pro účely vystavování instruktorských kvalifikačních karet dostačující. Za splnění uvedeného požadavku zodpovídají organizátoři konkrétních zkoušek a školení.

Volné potápění v Chorvatsku: Ve věci zjištění možností a podmínek volného potápění ze břehu v Chorvatsku (námět z instruktorské e-konference) se rozhodl angažovat prezident SČP, který se s příslušným dotazem obrátí na oba chorvatské potápěčské svazy.


2.2.2017

První kolo Moravskoslezské ligy mládeže - Zlín

Ploutvaři závodili ve Zlíně

V sobotu 28. ledna se na Zlínském bazéně uskutečnilo první kolo Moravskoslezské ligy mládeže. Tentokrát se závodů zúčastnilo 5 moravských klubů – KVS Laguna Nový Jičín, KSP Olomouc, Čochtanklub Žďár nad Sázavou, Skorpen Přerov a domácí tým Nemo Zlín. Šestý tým Nautilus Břeclav svou účast na poslední chvíli odvolal pro vysokou nemocnost svých závodníků.

V nejstarší věkové kategorii C (14–15 let) mezi hochy dosáhl nejlepších výsledků Jakub Klimpar (Nový Jičín) a domů si odvezl tři zlaté a jednu stříbrnou medaili z individuálních tratí a jednu zlatou ze štafety. Mezi dívkami ve stejné kategorii obdobných výsledků dosáhla Alžběta Hnáthová (Olomouc) když vybojovala také tři zlaté a jednu stříbrnou medaili v individuálních závodech, jen ze závodu štafet získala bronz. 

V kategorii D (12 – 13 let) ostatním chlapcům všechny zlaté medaile posbíral Jakub Palušík (Nový Jičín). Mezi dívkami už byly souboje těsnější, a tak si pro zlatou medaili postupně doplavaly jiné dívky. Na trati 200 PP zvítězila Veronika Pavlicová (Nový Jičín), dvě zlaté medaile na tratích 50 PP a 100 BF získala Večeřová Tereza (Zlín) a na nejdelší trati 400 PP ve velmi těsném finiši jako první dohmátla Jolana Hnáthová (Olomouc).

Po součtu všech bodů po prvním kole MSLM je pořadí klubů a bodový stav následující:

  1. Nový Jičín – 2 806
  2. Olomouc – 2 130
  3. Žďár n. S. – 1 850
  4. Zlín – 1 207
  5. Přerov – 819

     

2. kolo MSLM nás čeká 11. března ve Žďáru nad Sázavou, kde na závodníky čekají následující tratě:

Kat. E–200 PP, 100 BF, 15/10 m; 4 x 100 PP

Kat. D–100 PP, 200 BF, 100 RP, 200 RP; 4 x 50 PP

Kat. C–100 RP, 100 PP, 400PP, 200 BF; 4 x 50 PP


1.2.2017

Členské příspěvky na rok 2017

 

Členské příspěvky na rok 2017

      

          Nevýdělečný člen         50,-Kč

          Výdělečný člen           200,-Kč

          Individuální člen           200,-Kč

 

Členské příspěvky je nutno zaplatit do setkání delegátů ( konference )

t.j.do 1.4.2017 ( termín setkání delegátů )

Do setkání delegátů je třeba zaslat seznam členů na rok 2017 na sekretariát

svazu. Adresa sekretariátu:  Svaz potápěčů Moravy a Slezska,Štefanikova 9a,

602 00 Brno.


1.2.2017

Kalendář akcí Svazu potápěčů Moravy a Slezska na rok 2017

 

 

Leden                                                                                                                                    12.  Zasedání presidia SPMS                                                  Kocourovec

26.  Zasedání presidia SČP                                                          Praha    20.-21. Školení  trenérů III.třídy 1.část-PP/DPP SPMS      Nový Jičín

20.-21. Školení  trenérů III.třídy 1.část-PP/DPP SČP          Litoměřice

28.  Moravskoslezská liga mládeže              PP                    Zlín

28.  Česká liga mládeže                                  PP                    Most

27.-28.  Zasedání výcvikové komise  SPČR                          Lachtan Brno

 

Únor

16.   Zasedání presidia SPMS                                                 Kocourovec

3.-5.   Školení trenérů III.třídy 2.část-PP/DPP SPMS          Nový Jičín

3.-5.   Školení trenérů III.třídy 2.část-PP/DPP SČP              Tábor

11.-12. Žďárský ,, Gumák“                              PP                    Žďár

24.-26  SP  CMAS                                              PP                    Eger/HUN

25.        Memoriál Bošjana Mesareca           UWH                Krain/SLOV.

17.-19. Školení P3                                                                     Lachtan Brno

25.-26. RB Forum                                                                      Mělník

 

Březen

9.      Shromáždění delegátů  SPČR                                       Praha

23.-25.  Zasedání presidia SČP                                               Tachov

31.  Zasedání presidia SPMS                                                   Kocourovec

11.  Moravskoslezská liga mládeže                PP                   Žďár

11.  Česká liga mládeže                                    PP                   Tábor

25.-26.  SP  CMAS                                              PP                   Lignano/ITA

10.-12. Metodika pot.výcviku                                                 Barb./Pha.

18.  Plavidlo P3                                                                          Lachtan Brno

24.-26.  TECHMEETING  2017                                                  Vysočina

24.-26.   PAF Tachov                                     FOTO                   Tachov

 

Duben

1.   Shromážďení delegátů SPMS                                             Kocourovec

20. Zasedání presidia SPMS                                                      Kocourovec

1.  Moravskoslezská liga mládeže                 PP                      Nový Jičín

1.  Česká liga mládeže                                     PP                      Liberec

1.           1.kolo                                                 UWR                 Č.Budějovice

8.-9. Mistrvství ČR družstev – Pot.liga          PP                      Olomouc

22.-23. SP  CMAS                                              PP                    Olsztyn/POL

25.  Mezinárodní UNIVERZIADA                    PP                     Olsztyn/POL

29.  Velká cena Pardubic                                 PP                     Pardubice

1.-2.  WORKSHOP pro insruktory                                            Barb./Pha.

7.-8.  Výcviková komise SPČR                                                 Lachtan Brno

22.      Speleoforum

 

Květen

18.  Zasedání presidia SPMS                                                   Kocourovec

25.-26.  Zasedání presidia SČP                                                VS Barbora

4.-8.  SP  CMAS                                              PP+DPP             Tunis/TUN

6.       10th BUD PIG CUP                                UWH         Č.Budějovice/ČR

12.-14.  MČR –I.kolo/Blat.pohár                    SF            Trh.Kamenice/ČR

13.-14.  Modrý mítink- Bi Fins                        PP                   Nový Jičín

19.-21.  1.kolo SP OP                                       OP                   Modena/ITA

26.-28.  Mistrovství ČR kat.A,B,C,D,E            PP                    Zlín

12.-14.   Školení instruktorů                                                    Barbora

 

Červen

8.       Shromáždění delegátů  SPČR                                       Praha

9.-10.   Zasedání presidia SPMS                                              Strážnice

2.-4.     2.kolo SP OP                                         OP                    Greiz/D

3.    1.kolo DPP  ( 4.kolo DPP ČLM )              DPP         Mělice/Pardubice

3.     MČR                                                      Apnoa              Trutnov/ČR

10.  2.kolo                                                       UWR             Ústí/L./ČR

9.-11.   3.kolo SP OP a 1,kolo MČR OP           OP             Liberec/ČR

17.    2.kolo DPP+MČR                                    DPP          Velké Dářko/Žďár

16.-18.  4.kolo SP OP                                        OP           Budapešť/HUN

24.    3.kolo DPP  ( 4.kolo DPP SPMS )          DPP        Tovačov/Přerov

23.-25.   2.kolo  MČR  OP                                 OP               Mělice/ČR

30.6.-2.7. 3.kolo MČR OP                                 OP             Jesenice/ČR

Červen                                                               UWH          Budapešť/HUN.

2.-4.  Zkoušky instruktorů                                                     Barbora

9.-10.   Zasedání výcvikové komise SPČR                          Strážnice

 

Červenec

2.-9.    Mistrvství  Evropy – senioři                   PP             Wroclav/POL

21.-22.  Světové Hry                                            PP             Wroclav/POL

31.7.-6.8.  Mistrovství  Světa  -  junioři            PP              Tomsk/RUS

Červenec                                                             UWH           Mnichov/GER

 

Srpen

19.    12.ročník ,,Potápěčského desetiboje“    SF        Trh.Kamenice/ČR

21. – 27.    ME Podvodní ragby                        UWR      Budapešť/HUN.

22.8.-3.9.  MS – hloubka AIDA                   Apnoa    ROLATAN/Honduras

 

Září

  7.   Zasedání presidia SPMS                                               Kocourovec

21.   Zasedání presidia SČP                                                   Praha

2.-10.     ME + ME Juniorů                                  OP            Bratislava/SK

16.-17.  5.kolo SP  OP                                         OP            Rjeka/ CRO

21.-25.     SP  CMAS  -  finále                              PP            Antalyy/TUR  22.-24.   MČR – II.kolo/Pohár Trh.Kamenice  SF          Trh.Kamenice/ČR

22. -24.   6. kolo  SP  OP                                     OP             Barcelona/ESP

Září                                                                       UWH          Breda/NIZOZ.

22.-23.   Zasedání výcvikové komise SPČR                       Lachtan Brno

 

Říjen

19.    Zasedání presidia SPMS                                               Kocourovec

2.-9.  Apnea Evropean Championship ( hloubky) APN  Kas Antalia/TUR

7.-8.       Světový mítink mládeže                      PP          Kecskemét/HUN

14.         3.kolo                                                    UWR              Brno/ČR

14.         Litoměřická ploutev                             PP          Litoměřice/ČR

21.         Rumburská ploutev                              PP           Rumburk/ČR

21.         Oblastní liga mládeže                           PP           Olomouc/ČR

6.-8.  Školení  instruktorů - povinná praxe+přezk.     Svob.Heřmanice

 

Listopad

9.     Zasedání presidia SPMS                                               Kocourovec

4.-5.       Nemo Trophy  2017                             PP                    Zlín

11.          4.kolo                                                   UWR                 Praha

11.-12.   Evropský pohár  -  kat.D+C                 PP               Glivice/POL

18.-19.   Finále ligy ml.  3+3 kluby                    PP                Nový Jičín

25.         Velká cena města Tábora                   PP                          Tábor

24.         Zasedání výcvikové komise SPČR                            Říčany u Brna

25.-26.  Seminář  instruktorů                                                 Říčany u Brna

3.-5.       SPORT LIVE      Propagace+ukázky výcviku              BVV Brno

 

Prosinec

8.-9.      Výjezdní zasedání presidia SPMS

2.           Mikulášský  pohár                                PP                         Přerov

9.-10.    Vánoční  pohár  -  35.ročník               PP                         Most

26.         Vánoční kilometr                                DPP                        Břeclav

9.            Malá Amerika                            Potápění

2.            Brněnská Žaba              Foto+Video   MČR                     Brno


17.1.2017

Ukončení transformace spolků a pobočných spolků k 31.12.2016

Občanský zákoník- ukončení transformace spolků a pobočných spolků k 31.12.2016

K tomuto datu stanovuje NOZ povinnost ukončit transformaci bývalých občanských sdružení na spolkovou formu.
NOZ stanovil spolkům a pobočným spolkům do 31.12.2015.provést změnu názvu a do 31.12.2016 dokončit transformaci registrací povinných listin (stanov) do spolkového rejstříku.
NOZ stanoví v §3041, odst.2  ,že spolky , pobočné spolky, které tak neučinily budou zrušeny.
Co vše obnáší zrušení spolku je obsaženo například na stránkách
http://annojmk.cz/zruseni-likvidace-zanik-spolku. Tam se dozvíte co a jak je potřeba zařídit. Podotýkám, že likvidace spolku je stejně, ne-li více náročná než převod dle NOZ.


2.1.2017

Silvestr na Svobodných Heřmanicích

Na Heřmankách o Silvestru

 

Poslední prosinec patří na zatopeném lomu ve Svobodných Heřmanicích tradičnímu setkání potápěčů a jejich příznivců. Základy této tradice položil už na konci sedmdesátých let 20. století opavský potápěčský klub Rejnok, ke kterému se postupně přidal Alvin Ostrava a následně další potápěčské kluby i jednotlivci. S lety přibyly k zimnímu potápění a reciproční degustaci povánočních a přednovoročních dobrot další atrakce v podobě svépomocné hudební produkce, střelby z replik historických zbraní či koupání otrlých jedinců v plavkách. Od těch dob neuběhl jediný rok bez toho, že by se heřmanický lom nezaplnil příslušníky potápěčské komunity, kteří sem příjíždějí, aby si popřáli do nového roku a společně zavzpomínali na ty, kteří už nikdy nepřijedou.

Takové neformální setkání proběhlo také o Silvestru 2016. Hned po ránu a v časném dopoledni se parkoviště na severním konci lomu zaplnilo desítkami aut. Jako vždy si řada účastníků dopřála ponor pod hladinu jezera, tentokrát pokrytou souvislou, půl druhého centimetru silnou vrstvou hladkého ledu. Došlo i na koupání v plavkách v podání opavského drsňáka Vaška Hory; nedobrovolnou koupel v zimním oblečení přidala po pádu z kluzkého betonového panelu Táňa Vaisarová z ostravského IQ-subu. Slunečné počasí s teplotou kolem nuly celkem přálo, pamětníci zavzpomínali na doby, kdy svět byl ještě v pořádku, a všichni dohromady si užili příjemné poslední dopoledne v minulém roce.

Tak nezapomeňte, přátelé, o Silvestru 2017 zase na Heřmankách!       

 

Vladimír Vrbovský, foto Ivan Kratochvíl

 

fotogalerie : http://www.spms.cz/fotogalerie/detail/7/

 


2.1.2017

Vánoční kilometr 2016 - Břeclav

Foto z " Vánočního kilometru " 2016 - Břeclav

Foto : http://www.spms.cz/fotogalerie/detail/8/

 


18.12.2016

Foto z vyhlášení sportovců - prosinec 2016

http://www.spms.cz/fotogalerie/detail/6/

 


18.12.2016

PF 2017


2.12.2016

Vánoční kilometr 2016

Pozvánka na Vánoční kilometr 2016


28.11.2016

Brněnská žaba 2016 - výsledky

Datum konání: 28.11.2016

Brněnská žaba 2016 - výsledky


12.10.2016

Brněnská žaba 2016

Datum konání: 26.11.2016

Pozvánka na 45.ročník Brněnské žaby

 


9.4.2016

Pozvánka na školení rozhodčích PP + DPP

Datum konání: 15.4.2016-16.4.2016

Školeni rozhodčích 15.-16.4.2016 Nový Jičín


7.4.2016

Pozvánka na akci Ekopotápěč 2016 - Čištění dna Velké laguny

Datum konání: 7.5.2016

V sobotu 7.5.2016  Vás zveme  na ekologickou akci - Čištění dna Velké laguny v ATC Merkur Pasohlávky.

Přihláška zde : http://nautilus-breclav.cz/index.php/prihlas-se/ekopotapec-pasohlavky

 


17.3.2016

Smutná zpráva

V pátek 11.března zemřel ve věku 86 let náš kamarád Josef Mergl.


16.3.2016

Seznámení s přístrojovým potápěním

Pojďte se s námi potápět


3.3.2016

Konference SPMS - shromáždění delegátů


12.1.2016

Vyhlášení nejlepších sportovců

Vyhlášení nejlepších sportovců za rok 2015 proběhlo 8.1.2016 v Brně v hotelu Rakovec.

Foto v galerii : http://www.spms.cz/fotogalerie/detail/5/

 


31.12.2015

PF 2016


27.12.2015

Výsledky a foto z Vánočního kilometru 2015

Výsledková listina Vánočního kilometru 2015

Foto ze závodů najdete ve fotogalerii : http://www.spms.cz/fotogalerie/detail/4/

 


18.12.2015

Pozvánka na Vánoční kilometr 2015

Propozice : www.ploutve.info/propozice


17.12.2015

Smutná zpráva

 

Dne 14.12.2015 zemřel pan Ing. Dušan Tyml, spoluzakladatel stránek – ploutve.info a spoluautor časomíry Alfa a Alfa2, iniciátor a provozovatel centrálního registru výkonů, který se od roku 1999 staral o data v databázi nejlepších časů a on-line registru.

Na Dušana budeme vzpomínat jako na kamaráda, který pro nás i pro náš sport mnoho znamenal. Členové Laguny N.Jičín

 


22.11.2015

Výsledky Brněnské žaby 2015

Výsledky Brněnské žaby 2015

V sobotu 14. listopadu 2015 jako již tradičně proběhl v brněnském hotelu „ U Kozáka“ další již 44. ročník „Brněnské žaby“. Reprezentační sál přivítal potápěče a milovníky podvodních filmů a fotografií z Čech, Moravy i Slovenska. Zajímavou a oblíbenou akci  pořádá KLUB POTÁPĚČŮ GEOFYZIKA BRNO.  


19.11.2015

Znojemští potápěči pomáhají

Ve znojemském  klubu potápěčů Manta – pobočného spolku SPMS, se sešla parta aktivních potápěčů. Podnikají  spolu řadu aktivit spojených s vlastním potápěním. Jsou to výjezdy  do řady aktivních  potápěčských lokalit, jak v nejbližším okolí tak i do vzdálených končin. Což by ale nebylo nějak mimořádné,  tak to činní  řada našich  potápěčů  v klubech.

              


14.11.2015

Zveme Vás na akci: BRNĚNSKÁ ŽABA 2015

Datum konání: 14.11.2015